wstęp
więcej

Zbigniew Solawa

 
Inżynier, architekt. Ur. w 1910 r., zm. w 1987 r. W 1957 r. wykonał projekt kościoła na os. Teatralnym, który nie został nigdy wykonany.

Urodził się w Krakowie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki we Lwowie. W 1940 r. otrzymał dyplom inżyniera architekta i mgr nauk technicznych, w zakresie architektury i urbanistyki.

Po wojnie część prac wykonywał prywatnie oraz pracował w Pracowni Urbanistycznej przy Prezydium Rady Narodowej w Krakowie, a następnie od 1949 r. w Centralnym Biurze Projektów Architektonicznych i Budowlanych. Pracował również w innych pracowniach architektonicznych. Jednocześnie od 1955 r. rozpoczął pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Architektury Wnętrz jako zastępca prof. M. Sigmunda a w 1965 r. objął katedrę Architektury Wystawienniczej Akademii.

Dla Nowej Huty Zbigniew Solawa wykonał tylko jeden projekt architektoniczny, ale o wielkim znaczeniu. 31 sierpnia 1957 r. rozstrzygnięto otwarty konkurs architektoniczny SARP-u na projekt kościoła parafialnego w Nowej Hucie na Osiedlu C-1 (Teatralnym), na który swoje projekty zgłosiło 400 architektów. Nagrodę I otrzymał projekt arch. Zbigniewa Solawy. Niestety zmiana stosunku władz komunistycznych do Kościoła zakończona tragicznymi wydarzeniami z kwietnia 1960 r. w obronie „Krzyża Nowohuckiego” spowodowała, że projekt kościoła nie został nigdy zrealizowany.

Wykonał szereg projektów koncepcyjnych, urbanistycznych miasta Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem wartości i charakteru Krakowa jako miasta sztuki, nauki, zabytków i turystyki. Był autorem szeregu rozwiązań urbanistyczno – konserwatorskich.

Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, był członkiem m.in.: Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Urbanistów Polskich.

W 1967 r. wyjechał wraz z rodziną do Republiki Południowej Afryki, gdzie pracował czynnie jako architekt w Pretorii i w Cape Town, wykonując projekty architektoniczne i urbanistyczne. Zmarł w Cape Town w grudniu 1987 r.

 

 
 
AA
 
 
Kontakt