wstęp
więcej

Nowa Huta Export

 
Zespół WU-HAE znany m.in. z silnego zaangażowania w działalność artystyczno-społeczną rozpoczyna realizację projektu Nowa Huta Export, zaplanowanego na 2012 i 2013 rok. Do końca tego roku w ramach projektu odbędą się cztery koncerty Opery Nowohuckiej wzbogacone dodatkowymi atrakcjami. 2 grudnia zapraszamy do klubu Fonobar w Warszawie, 8 grudnia – do Bytomskiego Centrum Kultury w Bytomiu, dzień później (9 grudnia) – do klubu Łykend we Wrocławiu, a na zakończenie – na ekskluzywny (do sprzedaży trafi tylko 130 biletów) koncert do klubu Barka w Krakowie (15 grudnia).

Przy okazji koncertów będzie można zobaczyć portrety mieszkańców Nowej Huty w artystycznym ujęciu fotografa Grzegorza Ziemiańskiego, porozmawiać z Maćkiem Twarogiem o jego spostrzeżeniach zawartych w najnowszej książce Alfabet nowohuckiego przedmieścia i przekonać się co ma wspólnego Adam Grzanka ze sztuczną inteligencją. A wszystko to przy mocnej, energetycznej muzyce z płyty Opera Nowohucka zespołu WU-HAE.

Podczas koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, oprócz ważkich tekstów w niezwykły sposób zaaranżowanych muzycznie, zaprezentowane zostaną także multimedialne projekcje nawiązujące do historii PRL u i jego żywego pomnika - Nowej Huty. Jednak w tych wydarzeniach historia będzie jedynie punktem wyjścia do pokazania dlaczego Nowa Huta jest taka jaka jest i zwłaszcza – dlaczego nie jest taka, jak się wydaje.

Zaprezentowana zostanie niedoceniana barwna dusza blokowiska - ciekawa i obdarzona wielkim potencjałem dzielnica, z tworzącymi ją młodymi ludźmi, którzy w zabytkowej choć obciążonej historycznie i politycznie przestrzeni robią rzeczy niezwykłe, komentują i zmieniają rzeczywistość, czyniąc ją nową, świeżą i szalenie interesującą. Nowa Huta staje się niejako ambasadorem ludzi z blokowisk – dzięki pokazaniu ich artystycznej i społecznej siły walczy z etykietowaniem, stygmatyzowaniem. Opera Nowohucka oddziałuje silnie na publiczność dzięki warstwie tekstowej i muzycznej, lecz nie tylko. Jest komentarzem do powstania i kondycji Nowej Huty, jest opartym na historii kraju, komentarzem do smutnych blokowisk, których potencjał ludzki a często – jak w przypadku Nowej Huty – również przestrzenny i historyczny zostaje niewykorzystany. Nowa Huta staje się niejako ambasadorem ludzi z blokowisk – dzięki pokazaniu ich artystycznej i społecznej siły walczy z etykietowaniem, stygmatyzowaniem i prezentuje ich jako wrażliwych i wartościowych uczestników i twórców rzeczywistości.

Płyta Opera Nowohucka zespołu WU_HAE otrzymała nagrodę Najleszy Artysta w plebiscycie Gazety Wyborczej Kulturalne Odloty 2010, patronat nad produkcją objęła TVP Kultura.Jest to ekskluzywne wydawnictwo multimedialne. Metalowa puszka skrywa pendrive, na którym znajduje się album z niezwykle żywiołową i przejmującą muzyką, łączącą w sobie całe instrumentarium od klasycznych instrumentów po elektryczną wiolonczelę i przesterowane basy. Całość spaja tekst, w tym zaadaptowane fragmenty Poematu dla dorosłych Adama Ważyka z 1955r ., odważnie obnażające prawdę o powstaniu Nowej Huty oraz nawiązujące do wydarzeń tamtych lat teksty Wisławy Szymborskiej. Zaproszenie do współpracy nad płytą przyjęło wielu znanych artystów. Na nagraniu można usłyszeć wokale Grzegorza Markowskiego, Macieja Maleńczuka, na basie Pawła Mąciwodę, Olafa Deriglasoffa. Na pendrivie, oprócz muzyki znajduje się krótki, czarno-biały film, którego scenariusz oparty był na radzieckiej powieści s-f z lat 50-tych. W warstwie tekstowej wykorzystano również esej Sławka Shuty. Opera poza tym, że stała się istotnym wydarzeniem na polskim rynku fonograficznym z powodu oryginalnej formy wydania i mocnej, zaangażowanej treści, stała się również wydarzeniem przyciągającym publiczność na koncerty. Koncert zrealizowany we wrześniu 2012 roku na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka, Jacka Królika i innych znanych artystów, przyciągnął około dwutysięczną publiczność i wzbudził ogromne zainteresowanie.

WU-HAE jest zespołem muzycznym określanym jako jeden z ciekawszych zespołów młodego pokolenia, uznawany za prekursora nurtu crossover w Polsce i konsekwentnie w tym nurcie tworzący. Zespół został założony w 1999 roku przez Marcina „Bzyka”, który do dzisiaj pozostaje liderem i motorem napędowym działań muzycznych i społeczno-artystycznych realizowanych przez WU-HAE. Każdy koncert zespołu to energetyczne muzyczne widowisko, z uznaniem przyjmowane przez widownię. Trzonem zespołu są dwaj wokaliści Marcin „Bzyk” i Marcin Guzik, którzy piszą wyraziste, zaangażowane społecznie teksty, komentując istotne wydarzenia i trendy pojawiające się w otaczającej rzeczywistości oraz prezentując je w autentyczny i przemawiający do publiczności sposób. Pozostali muzycy współpracujący z WU-HAE to składy dobierane w zależności od potrzeb trasy koncertowej lub nagrań. Zespół współpracuje z wieloma uznanymi artystami polskiej sceny muzycznej, jak również z młodymi obiecującymi muzykami. W ramach dotychczas realizowanych działań zespół współpracował miedzy innymi z Grzegorzem Markowskim, Maćkiem Maleńczukiem, Jackiem Królikiem, Jarosławem Śmietaną, Olafem Deriglasoffem, Wojciechem Karolakiem, oraz z twórcami takimi jak Cecylia Malik, Adam Grzanka, Maciej Twaróg i wieloma innymi. Zespół wydał trzy albumy, z których każdy został zauważony i doceniony przez odbiorców. Koncerty realizowane przez WU_HAE przyciągają energetyczną muzyką, ważkimi tekstami oraz, dzięki szalenie atrakcyjnej formie wizualnej, na którą składają się nowoczesne projekcje, pokazy artystycznych efektów świetlnych i dźwiękowych, nawiązania filmowe i fotograficzne do poruszanej w tekstach tematyki. Z tego powodu zespół między innymi został partnerem Pomarańczowej Trasy zespołu Kult w 2011 roku oraz jako jedyny suport zagrał w katowickim Spodku z zespołem Korn.

 
 
 
 
AA
 
 
Kontakt